Cocktail

Geografie Grand Canyon

Národní park Grand Canyon, Velký kaňon, je nejzajímavější útvar šestého největšího státu USA Arizony. Vznikl působením řeky Colorado, která pramení ve Skalistých horách, a dále erozí a sesuvy. Podle geologického zjišťování je Grand Canyon pravděpodobně pět až šest miliónů let starý. Je místem nejzachovalejších průřezů geologického utváření na planetě. Lze v něm pozorovat různě zbarvené starohorní a prvohorní vrstvy.

Grand Canyon se místy zařezává až 1500 metrů (některé prameny uvádějí dokonce dva kilometry) do zemského povrchu. Nerovnoměrný geologický zdvih způsobil, že je část na sever od řeky (North Rim) o 300 metrů vyšší než část jižní (South Rim). V této oblasti jsou léta chladnější a více prší. Jehličnatý les u okraje kaňonu je mnohem hustší než v oblasti South Rim. Nesymetrický zdvih je příčinou toho, že řeka Colorado teče podél jižní části plošiny. Teploty v severní části jsou průměrně nižší z důvodů větší nadmořské výšky (2 400 metrů). Během zimních měsíců jsou v celé oblasti běžné vysoké sněhové srážky. Ze severní části s většími srážkami odtéká voda do kaňonu, z jižní části vytéká z kaňonu, což způsobuje erozi a stálou proměnu Grand Canyonu.

Severní a jižní okraj Grand Canyonu se liší nejen nadmořskou výškou, ale rovněž přístupem a počtem návštěvníků. Grand Canyon trpěl v minulosti znečištěním vzduchu exhalacemi z nedalekých tepelných elektráren. V roce 1991 bylo dosaženo dohody se společností provozující elektrárny k použití odlučovačů škodlivin.

Hlavní informační středisko je v Grand Canyon Village, asi 6 mil na sever od jižního vstupu do kaňonu. V okolí se nachází například Arizona (216 km), Národní park Bryce Canyon (158 km), Národní park Zion (135 km), Hopi Indian Reservace (173 km), vodopády Havasu (37 km), Hooverova přehrada (219 km), Lake Las Vegas (235 km) nebo Smoki Museum (184 km).

Kam pokračovat?

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o národním parku Grand Canyon pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, vítěz TTG Travel Awars 2011 v kategorii Nejlepší touroperátor pro Ameriku.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@grandcanyon.ihned.info

Pokladní systémy od společnosti Novum. Vyzkoušejte i naše další obchodní řešení.